Jowisz wypracowanie
Swoją masą przewyższa, masę wszystkich planet innych razem wziętych.. Posiada wiele księżyców (odkryto 63) oraz system pierścieni.. Jowisz i jego księżyce zostały odwiedzone przez statki kosmiczne.Jowisz to piąta w kolejności od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego.. Cztery największe księżyce są znane jako księżyce Galileusza, ponieważ po raz pierwszy zostały zauważone przez Galileo w 1610 r. Jego obserwacje doprowadziły do obalenia geocentrycznego modelu Układu Słonecznego.. Posiada 79 księżyców1 i 3 pierścienie.. Jowisz Jowisz jest największą planeta Układu Słonecznego.. Ogólnikowe info.. Masa Jowisza jest 2,5 razy większa od całkowitej masy wszystkich pozostałych planet.. Główne składniki atmosfery to wodór - 81% i hel - 19 %.JOWISZ Klasyfikacja: Planeta (gazowy gigant) Średnica równikowa: 142.754 km Średnica południkowa 133.659 km Okres obrotu: 9,84 h Okres obiegu: 11,86 lat Masa (Ziemia=1) 317,9 Gęstość (woda=1) 1,31 Przyśpieszenie spadania: 22,9 m/s2.Jowisz, Jupiter (łac. Iuppiter) - w mitologii rzymskiej bóg nieba, burzy i deszczu, najwyższy władca nieba i ziemi, ojciec bogów.. Sama powierzchnia ma około minus 160 stopni Celsjusza, jednak górne partie atmosfery mogą być rozgrzane nawet do 700 stopni Celsjusza.. Cztery największe księżyce, nazywane Galileuszowymi księżycami: Io - znany z dużej .Jowisz - piąta w kolejności od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego[b]..

Jowisz wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem to gazowe olbrzymy, czasem nazywane również planetami jowiszowymi.

Cztery największe księżyce Jowisza odkrył w 1610 roku Galileusz.. Jest planetą gazową, której odległość od Słońca jest pięć razy większa niż odległość pomiędzy .Wielka Koniunkcja to bliskie złączenie dwóch największych planet.. Rzymscy władcy i wodzowie starali się pozować na ludzkie ucieleśnienie czy odzwierciedlenie Jowisza.Jowisz.. Znamy 16 księżyców Jowisza.. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów .Jowisz wybrzusza się na równiku i spłaszcza na biegunach z powodu dużych wirowań.. Odległość od słońca wynosi średnio 778,3 miliona km.. osób.. (język polski).. 1 Księżyce 2 Historia 3 Występowanie 4 Przypisy Jowisz posiada kilka dużych księżyców, które astronomowie badali i zobrazowali23.. Jowisz ma kolorowe pasy.. Pięć kontynentów, spośród których wszystkie były kiedyś gęsto zamieszkane.. Ważne: wykorzystujemy pliki.. ↑ Porada „przymiotniki dzierżawcze od imion" w .Jowisz ma największą liczbę księżyców.. Jowisz i Saturn utworzą koniunkcję w dniu 21 grudnia 2020 roku.. Jego średnica jest 11 razy większa od średnicy ziemskiej a jego masa przewyższa 318 razy masę Ziemi.JOWISZ, piąta planeta od Słońca, jest pierwszą z czterech gazowych planet-olbrzymów.Ma nawiększe rozmiary i masę wśród planet Układu Sło- necznego:jego objętość jest 1300 razy większa od objętości Ziemi, a masa przewyższa dwu i półkrotnie łączną masę pozostałych planet.Jowisz ma bardzo silne pole magnetyczne..

Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.jowisz.

Masa Jowisza jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół razy większa niż łączna masa pozostałych planet w Układzie Słonecznym.Jowisz jest największą planetą w Układzie Słonecznym.. [dostęp 19 sierpnia 2012].. Swoją masą przewyższa, masę wszystkich planet innych razem wziętych.. Azja to największy kontynet na Ziemii.. Chociaż ta astrologiczna koniunkcja zdarza się raz na 19-20 lat, będzie to najbliższa koniunkcja tych.Jowisz.ppt • Prezentacja o Planecie Jowisz.. W Azji znajduje się najwyższy szczyt na całym świec.Prezentacja o Jowiszu.. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym.. Satelity.Jowisz - największa i piąta w kolejności oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego.. Ma 11 razy większą średnicę i 318 razy większą masę, niż ziemia.Jowisz (ang. Jupiter) — piąta planeta liczona od Słońca, równocześnie będąca największą w Układzie Słonecznym.. Jako gigant gazowy, Jowisz wykonany jest głównie z wodoru i helu, więc jego powierzchnia nie jest stała.. Jowisz ma najwięcej księżyców w układzie słonecznym na 67 potwierdzonych.. Jest ona nieprzezroczysta.. Planeta oddalona jest od Słońca na średnią odległość 778,3 miliona km.. Galileo znalazł pierwsze cztery w 1610 roku..

Jowisz to czwarty, pod względem jasności po Słońcu, Księżycu i Wenus obiekt widoczny na ziemskim nieboskłonie.Jowisz - piąta w kolejności od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego.Masa Jowisza jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół razy większa niż łączna masa pozostałych planet w Układzie Słonecznym.Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzą grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.Jowisz Jowisz jest największą planeta Układu Słonecznego.

Duża masa i silne pole magnetyczne powodują, że planeta charakteryzuje się rozległą atmosferą.. Pełna jest starożytnych ruin i pobojowisk.. Jest on tak masywny, że powoduje przesunięcie się barycentrum Układu Słonecznego ponad powierzchnię słońca (leży ono 1,068 promienia .Jowisz - piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego[3].. 5, 2020Jowisz to planeta znana z bardzo silnych burz, ogromnego ciśnienia i różnic temperatury.. Jowisz składa się z 3/4 wodoru i 1/4 helu.. Na całej planecie panuje mrok i raczej niskie temperatury .Jowisz ma jeden cienki, słabo widoczny pierścień główny, wewnątrz którego znajduje się rozmyty pierścień-halo z drobnych cząsteczek - rozciągający się aż do powierzchni.. Wiatry na nim osiągają prędkość do 500 km/h.. Jest czwartym, co do jasności po Słońcu, Księżycu i Wenus obiektem widocznym na ziemskim niebie.. Obecnie znanych jest 69 księżycy Jowisza.. Był źródłem władzy (łac. imperium), jaką dzierżyli rzymscy urzędnicy.. Szybki ruch wirowy i ciepło z wnętrza planety powodują powstanie silnych wiatrów, dzielących atmosferę na równoleżnikowe pasy opadających lub wznoszących się gazów.Jowisz jest 318 razy większy od Ziemi.. tvp.pl.. Jej powierzchnia wynosi 44,4 mln km2.. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.. Jej całkowita masa jest większa niż suma mas pozostałych planet w układzie.. Są one widoczne w postaci jasnych stref i ciemnych pasów.Jowisz (język polski): ·↑ Porada „nazwy planet" w: Poradnia językowa PWN.· ↑ Hasło Jowisz w: Uniwersalny słownik języka polskiego, red. Stanisław Dubisz i Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN.· ↑ Co zdarzyło się na Jowiszu?. Ganimedes i Kallisto mają kratery i są lodowe.4.. Encyklopedia multimedialna PWN "Wszechświat" Jowisz to największa planeta w Układzie Słonecznym.. Jowisz jest olbrzymią kulą gazową.. Jowisz to największa planeta w naszym Układzie Słonecznym.. Droga wokół Słońca, w średniej odległości od niego 800 mln km, zabiera mu prawie 12 lat!. Ma 11 razy większą średnicę i 318 razy większą masę niż Ziemia.. Ludność wynosi 4436,22 mln.. Jest on jedną z pięciu planet widocznych gołym okiem i jednocześnie zazwyczaj czwartym pod względem jasności obiektem .OPIS JOWISZA Planeta osnuta nieprzeniknioną warstwą gazów i pyłów unoszącą się ponad atmosferą.. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.. Odległość od słońca wynosi średnio 778,3 miliona km.. Oprócz niego są jeszcze trzy takie planety: Saturn, Uran i Neptun.Jowisz- największa planeta Układu Słonecznego.. Jego natężenie przy powierzchni planety jest kilka razy większe od natężenia pola ziemskiego..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt